advertise

اولین چیزی یک کاربر پس از ورود به سایت شما با آن موجه می شود گرافیک سایت است. طراحی وب شامل مهارت ها و رشته ها هم در تولید و هم در نگهداری سایت می شود و دارای زمینه های مختلفی شامل، طراحی گرافیکی، طراحی رابط کاربری، نویسندگی و درج محتوا، کد¬نویسی استاندارد، طراحی تجربه کاربری (UX) و بهینه سازی برای موتور های جستجو (سئو) می باشد. اگر شما بتوانید طراحی درستی برای سایت خود داشته باشید نتایج بسیار مثبتی از جمله علاقه مندی و رغبت کاربران به جستجوی برند و نوع کار و کسب شما می باشد. گرافیک اصولی، گرافیکی است که مرتبط با کار و کسب بوده و در کنار فنی بودن تمام المان های زیبایی شناختی را رعایت کره باشد و باعث ایجاد حس مثبت در مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت شود. در برخی از تیم ها کار طراحی سایت و تمامی زیر مجموعه های آن توسط یک نفر به طور امل انجام می شود ولی برخی دیگر از تیم ها طراحی هر قسمت را به عهده یک نفر و کارشناس آن زمینه قرار می دهند. یکی از مجموعه هایی که بهش کل گسترده و وسیعی در این حوزه و موارد مرتبط مشغول به فعالیت می باشد مجموعه هلدینگ نگاه آریایی است که تمامی موارد مرتبط با خدمات سایت از جمله، مشاوره، سئو، گرافیک و محتوای آن را به صورت کامل و از صفر تا صد را انجام می دهند. شما میتوانید برای مشاهده نمونه کارها و مشورت در این زمنیه فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. برای آشنایی با این مبحث یعنی گرافیک سایت بهتر است که اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید. با این هدف در این مقاله عنوان های تعریف از گرافیک، نحوه طراحی گرافیک سایت، تاثیر گرافیک بر سئو و موارد این چنینی را بررسی خواهیم کرد.

گرافیک سایت چیست؟

توجه به زیبایی و ارتباط بصری چیز جدیدی نیست و از زمان های خیلی قبل در طراحی و استفاده از هر وسیله ای مورد توجه بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در دنیای امروز و با پیشرفت تکنولوژی همچنان این امر یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در جلب توجه مخاطبان است و به همین دلیل هر کار و کسبی برای جذب مخاطبان بیشتر و ایجاد حس مثبت در آن ها از این امر استفاده می نماید. یکی از مواردی که می توان در آن با استفاده از تصاویر، رنگ ها و المان های طراحی نظر مخاطبان را به سمت برند شما جذب می کند طراحی وب می باشد. با گسترش روزافزون اینترنت در سطح دنیا، وب سایت ها به یکی از پایگاه های اصلی در فضای مجازی برای ارائه محصولات و خدمات تبدیل شده است و می توان از آن برای رسیدن به اهداف شرکت ها، افراد و کار و کسب ها استفاده کرد. گرافیک وب سایت مانند دکوراسیون اتاق دارای اصول و قواعد منحصر به خود است و اولین چیزی که در این مورد بسیار با اهمیت است توجه به این مورد می باشد که از نظر کاربر سایت دارای دسته بندی درستی باشد، یعنی سلسله مراتب برای عرضه محتوا در آن رعایت شده باشد و هر صفحه از سایت شما باید دارای چیدمان مشخص و سامان یافته ای باشد. شما در طراحی سایت خود باید از شلوغی پرهیز نمایید و برای این منظور استفاده از رنگ های مختلف و تصاویر زیاد را تا حد امکان به حداقل برسانید. به طور خلاصه می توان گفت که طراحی سایت باید در عین سادگی دارای گیرایی باشد. طراحی وب سایت باید دارای رنگ بندی مناسب با نوع کار و کسب داشته باشد این به این معناست که طراحی اصولی سایت باید با توجه به موضوع و کارآیی آن انجام شود و اصولی مانند سایز¬بندی، رنگ ها، اندازه المان ها، نوع و سایز فونت، تغییراتی مانند رنگ دکمه ها، تم پس زمینه و رنگ آن، رنگ بندی تمام قسمت ها از جمله هدر، فوتر، منو و موارد دیگر به صورت کامل همخوانی داشته باشد و رعایت شده باشد. اگر طراحی وب سایت و محتوای شما جذاب باشد و کیفیتی خوبی داشته باشد در نهایت می تواند مخاطب را جذب کرده و راضی نماید و در ادامه آن ها را ترغیب به ماندن در سایت شما و ادامه کردن محتوا می نماید.

تولید محتوای گرافیکی

با توجه به گسترده شدن دنیای رقابت نیاز است که به گونه ای محتوای خود را ارائه نمایید که کشش لازم در مخاطب ایجاد کنید که در سایت شما بماند و محتوای شما را دنبال نماید. یکی از روش هایی که می توانید به وسیله آن نظر مخاطب را جذب نمایید و باعث شوید دقایق بیشتری را در سایت شما بمانند استفاده از گرافیک در تولید محتوا می باشد. گرافیک با عنوان عناصر محتوا، در کنار محتوای متنی و تصویری برای هداف مختلفی می تواند کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال:

- تصاویر: شما می توانید با استفاده از تصاویر مرتبط با محتوای متنی مفهوم های مختلفی را بیان نمایید.
- نمودارها: نمودارها در طراحی گرافیک یکی از موارد مهمی است که می توانید اطلاعات کمی را به ساده ترین شکل ممکن به نظر کاربران برسانید.
- تجزیه و تحلیل: برای نشان دادن تفاوت دو مسئله و دو مفهوم یکی از مواردی که می تواند بسیار موثر باشد استفاده از تصاویر است وقتی دو تصویر را در کنار هم مقایسه می کنید تجزیه تحلیل آن بسیار ساده تر از این است که بخواهید با محتوای متنی این تفاوت را نشان دهید.

تولید محتوای گرافیکی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است از جمله:

• عکس نوشته ها
• موشن گرافیک
• اینفوگرافیک
• اسلاید
• اسکرین شات
• طراحی استیکر
• و ...

هر کدام از این موارد را در مقاله مرتبط به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده ایم و شما می توانید با مطالعه هر کدام از این مقاله ها اطلاعات خود در این زمنیه را افزایش دهید.

رنگ ها در طراحی سایت

نگاه آریایی

در طراحی وب رعایت اصول در بکار بردن رنگ اهمیت بسیار ویژه ای دارد. رنگ ها هستند که به تصاویر، گرافیک، طراحی، سایت و همه چیز جان می دهد. روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت می تواند تاثیرات شگفت انگیزی داشته باشد. اینکه چه رنگی متناسب با محتوای ارائه شده یا در راستای کار و کسب شما باشد و یا حتی متناسب با رنگ سازمانی شما باشد، برای هر المان متناسب با موضوع آن و نوع محتوایی که ارائه می شود چه رنگی باید به کار برود جزو مواردی است که یک طراح سایت باید به صورت کامل با آن آشنایی داشته باشد و آن را در نظر بگیرد. برای رسیدن به رنگ مناسب یک سری سوالاتی وجود دارد که می تواند شما را در این حوزه راهنمایی نماید. مثلا: وب سایتی که می خواهد طراحی شود چه کاربرد و هدفی دارد و در کدام فیلد کاری قرار می گیرد؟ سایت تجاری است یا سایت خبری؟ آموزشی است یا ورزشی؟ سایت فروش اینترنتی است یا صفحه فرود؟ سایت دانلود موسیقی است یا نرم افزار؟ و بسیاری از سوالات دیگر که می تواند شما را در انتخاب رنگ ایده آل برای طراحی سایت راهنمایی کند. متخصصان و توسعه دنگان وب به این امر کامل واقف هستند و می دانند از چه رنگی و در کجا استفاده نمایند که مشتری احساس خوبی را از سایت دریافت کند.

طراحی تجربه کاربری (UX)

در این مورد به طور کامل در مقاله ای با همین عنوان صحبت کردیم ولی از آن جایی که بخش اصلی از طراحی گرافیکی سایت را شامل می شود در اینجا نیز به اختصار توضیحی ارائه می دهیم. اولین هدف از طراحی گرافیکی یک سایت ارائه تجربه کاربری خوب و یا به اصلاح تخصصی UX حرفه ای می باشد. همانطور که از نام این اصلاح مشخص است در واقع به حس و تجربه کاربر در هنگام از سایت شما بر می گردد. برای اینکه بتوانید طراحی تجربه کاربری خوبی داشته باید بهتر است که دریچه نگاه کاربران به سایت خود و طراحی آن نگاه کنید تا بتوانید کنید که تجربه استفاده کاربر اط سایت شما امری لت بخش باشد. یکی از مواردی که باعث می شود تجربه کاربری خوب باشد توجه به این نکته است که کاربر بتواند به راحتی با سایت شما کار کند، مطالب را به راحتی بیابد، دسترسی به بخش های مختلف سایت به سادگی ممکن باشد، متون و محتوای متنی کاملا واضح و قابل فهم باشد و در کنار تمامی این موارد فنی از لحاظ زیبایی نیز دارای جذابیت باشد. اگر سایت شما بتواند چنین ویژگی هایی را داشته باشد می توانیم بگوییم که تجربه کاربری آن به صورت حرفه ای و اصولی طراحی و اجرا شده است.

نگاه آریایی

اندازه و سایز تصاویر

نگاه آریایی

هیچ کاربری از دیدن یک سایت بی روح و خشک لذت نمی برد. پس نیاز است که شما از تصاویر جذاب و مناسب با محتوای متنی خود برای جذاب تر کردن محتوا استفاده نمایید ولی این تصاویر باید دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد که بتواند اثر مثبتی بر کاربر بگذارد در غیر این صورت نه تنها باعث جذب مشتری نمی شود بلکه ممکن است که آن ها را از ماندن در سایت شما منصرف نماید. این موردی است که در مقالات مرتبط با محتوای تصویری نیز به آن ها اشاره کردیم. برای استفاده درست از تصاویر مرتبط در سایت خود بهتر است تصاویر با کیفیت را انتخاب نمایید چون این نکته بسیار با اهمتی رد طراحی سایت محصوب می شود. یکی از دلایلی که باعث دل¬زدگی کاربران از سایت می شود مدت زمانی است که باید صبر کنن تصاویر آن سایت لود و دانلود شوند. هر چقدر که این بازه زمانی طولانی تر شود مخاطبان بیشتری را از دست خواهید داد. برای رفع این مشکل چه کاری می توان انجام داد؟ یک طراح سایت باید تا جایی که به کیفیت عکس لطمه ای وارد نشود حجم عکس را کاهش دهد یکی دیگر از راه های کاهش حجم تصویر استفاده از تصاویر با ابعاد کوچک می باشد و هرچه شما تلاش کنید از تصاویر بزرگتر در طراحی سایت خود استفاده نمایید فقط باعث بالا رفتن حجم صفحه سایت خود شده و زمان لودینگ را زیاد می کنید.

متون و فونت های در طراحی گرافیک سایت

رسیدن به فوت مناسب برای ارائه محتوای متنی متناسب با گرافیک سایت، بزرگترین چالشی که یک طراح سایت با آن مواجه است. بیشتر سایت ها در استفاده از فونت های دارای محدودیت هستند و بنابراین طراح صفحات وب مجبور است که طراحی خود را متناسب با فونت های قابل ارائه انجام دهد. بهترین روش در این مسیر استفاده از یک فونت مرجع برای سایت می باشد و بعد از طراحی دیگر اجزا متناسب با این فونت است. به این شکل مشکلات احتمالی از بین می رود.

نگاه آریایی

در انتها ...

تا به اینجا تعدادی از مولفه های تاثیر گذار در طراحی سایت و مواردی را که باعث بهبود راحی سایت می شود را بیا کردیم و به صورت جمع بندی می توان گفت که طراحی گرافیکی قالب سایت رد سه بخش اصلی انجام می شود:

- رنگ و روانشناسی آن
- ساختار اراده و قرارگیری اطلاعات
- تصاویر و اندازه و طرح آن ها

در نظر داشته باشی که در طراحی سایت از المان های مختلف گرافیکی معیار مناسبی برای تعیین کیفیت قالب سایت نمی باشد، قالب گرافیکی باید استاندارد و قدرتمند باشد یعنی باری مخاطبان سایت واضح بوده و رسیدن به مطالب مختلف در آن به سهولت انجام شود. برای داشتن چنین طراحی نیاز است که از متخصصان با دانش و تجربه بالا استفاده نمایید ه به شما پیشنهاد می کنیم که با مراجعه به کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی از طریق پر کردن فرم مشاوره، تمامی موارد مورد نیاز برای سایت خود را بیان کنید و مناسب با ار و کسب و محتوای خود و همچنین تعیین بودجه مورد نظر خود بهترین سایت، و خدمات سایت را که ه نیاز دارید از این مجموعه بخواهید و مطمئن باشید بر اساس تجربه کاری گسترده و وسیع این مجموعه می توانید به تمامی اهداف خود رد بازه زمانی مشخص شده دست پیدا کنید. برای اطمینان از این موضوع می توانید نمونه کارهای بیشماری که این مجموعه ارائه داده است را بررسی نمایید و یا حتی از خود مجموعه درخواست ارائه نمودارهای پیشرفت سایت های طراحی شده را داشته باشید تا بتوانید با علم به تمامی جوانب انتخاب بهتری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید.